Full Awards List

PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards 2015
CATEGORY
Heritage and Adaptive Reuses Property Award
RESULT
Excellence
CATEGORY
Commercial Office Property Award
RESULT
Excellence
CATEGORY
Green Building Property Award
RESULT
Best in Category
AWARDING ORGANISATION
Commercial Project Awards – New Zealand
CATEGORY
Restoration Projects
RESULT
Gold
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards
CATEGORY
Commercial Office Property Award
RESULT
Merit
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Australian Institute of Architects Chapter Awards (South Australia)
CATEGORY
Jack McConnell Award Public Architecture
RESULT
Winner
CATEGORY
City of Adelaide Prize
RESULT
Winner
CATEGORY
COLORBOND Prize Steel in Architecture
RESULT
Winner
CATEGORY
Urban Design
RESULT
Commendation
AWARDING ORGANISATION
Property Council of Australia Rider Levett Bucknall Innovation and Excellence Awards
CATEGORY
Best Tourism and Leisure Development
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Project Management Institute (PMI) Awards
CATEGORY
Young Project Manager of the Year Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Ashley Stevens
AWARDING ORGANISATION
Infrastructure Sustainability Council of Australia
CATEGORY
Individual Leadership Award
RESULT
Shortlisted
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Australian Human Resources Institute (AHRI)
CATEGORY
Mental Health in the Workplace
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Infrastructure Sustainability Council of Australia
CATEGORY
Organisational Leadership in Infrastructure Sustainability Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
‘Young at Heart’ Youth Employer Pledge Awards
CATEGORY
Māori and Pacifica Diversity Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
CitySwitch National Awards
CATEGORY
NSW Signatory of the Year (over 2000 sqm)
RESULT
Winner
CATEGORY
National Signatory of the Year
RESULT
Highly Commended
AWARDING ORGANISATION
Institute of Risk Management South Africa Awards (IRMSA)
CATEGORY
Consulting Services in the Industry Specific Risk Initiative
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
World Architecture 100
CATEGORY
Best Partner Service Engineer
RESULT
Top Five
CATEGORY
Best Partner Structural Engineer
RESULT
Top Five
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Aurecon
AWARDING ORGANISATION
Consult Australia Awards for Excellence
CATEGORY
Diversity
RESULT
Finalist
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Property Council of Australia Rider Levett Bucknall Innovation and Excellence Awards
CATEGORY
Best Heritage Development
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Consult Australia Awards for Excellence
CATEGORY
Design Innovation
RESULT
Gold Award Winner (with Cox Architecture)
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Property Council New Zealand Meridian Energy Southern Excellence Awards
CATEGORY
Young Achiever of the Year Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Mail & Guardian Greening the Future Awards – South Africa
CATEGORY
Biodiversity Stewardship Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Property Council New Zealand Meridian Energy Southern Excellence Awards
CATEGORY
Outstanding Leadership Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards
CATEGORY
Rider Levett Bucknall Supreme Award
RESULT
Winner
CATEGORY
Arrow International Multi-Unit Residential Property Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
Diana Jimenez Gomez
AWARDING ORGANISATION
Consult Australia Awards for Excellence
CATEGORY
Female Champion of Change
RESULT
Finalist
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Consulting Engineers South Africa (CESA) AON Engineering Excellence Awards
CATEGORY
Young Engineer of the Year Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
National Association of Women in Construction (NAWIC) State Awards for Excellence – Australia
CATEGORY
Young Achiever Award – Victoria and Tasmania
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
National Association of Women in Construction (NAWIC) State Awards for Excellence – Australia
CATEGORY
Diversity and Inclusion – Victoria and Tasmania
RESULT
Commendation
AWARDING ORGANISATION
Govan Mbeki Awards
CATEGORY
Best Community Residential Units
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
National Association of Women in Construction (NAWIC) State Awards for Excellence – Australia
CATEGORY
Queensland University of Technology Crystal Award for Innovation
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Illuminating Engineering Society of Australia and New Zealand
CATEGORY
New Zealand Lighting Design Awards
RESULT
Commendation
AWARDING ORGANISATION
Royal Astronomical Society of New Zealand
CATEGORY
Dark Sky Award
RESULT
Highly Commended
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards
CATEGORY
Hawkins Heritage and Adaptive Reuses Property Award
RESULT
Excellence
AWARDING ORGANISATION
ACENZ Innovate NZ: Awards of Excellence
CATEGORY
RESULT
Merit
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
The Chicago Athenaeum Museum of Architecture and Design
CATEGORY
International Architecture Award – Most outstanding international architecture project
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Property Council of Australia Rider Levett Bucknall Innovation and Excellence Awards
CATEGORY
People’s Choice Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Australian Institute of Architects Chapter Awards (Victoria)
CATEGORY
Public Architecture Award, Architecture, Alterations and Additions
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Australian Institute of Architects Chapter Awards (Victoria)
CATEGORY
Marion Mahony Award Interior Architecture
RESULT
Winner
CATEGORY
Architecture Award Educational Architecture
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Property Council of Australia Rider Levett Bucknall Innovation and Excellence Awards
CATEGORY
Best Public Building
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Construction World – Best Projects Awards
CATEGORY
Professional Services
RESULT
Overall winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards
CATEGORY
Coffey Education and Arts Property Award
RESULT
Excellence
AWARDING ORGANISATION
Commercial Project Awards – New Zealand
CATEGORY
Education Projects
RESULT
Gold
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Australian Institute of Architects Chapter Awards (South Australia)
CATEGORY
City of Adelaide Prize
RESULT
Winner
CATEGORY
Urban Design
RESULT
Commendation
AWARDING ORGANISATION
Civil Contractors Federation Earth Awards – Australia
CATEGORY
30M-75M projects for Excellence in Civil Construction
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Women in Quality Awards
CATEGORY
PDCA Solutions Outstanding Individual Achievement in Quality Award
RESULT
Winner
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
South African Innovation Awards
CATEGORY
MyWorld of Tomorrow
RESULT
Finalist
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Steel Construction New Zealand Awards
CATEGORY
NZD 1.5 Million to NZD 3 Million (steel cost)
RESULT
Winner
AWARDING ORGANISATION
Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards
CATEGORY
Education and Arts Property Award
RESULT
Excellence
CATEGORY
Green Building Property Award
RESULT
Merit
PROJECT / PERSON / CORPORATE
AWARDING ORGANISATION
Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards
CATEGORY
Multi-Unit Residential Property Award
RESULT
Merit
PROJECT / PERSON / CORPORATE AWARDING ORGANISATION CATEGORY RESULT
15 Stout Street Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards 2015 Heritage and Adaptive Reuses Property Award Excellence
Commercial Office Property Award Excellence
Green Building Property Award Best in Category
Commercial Project Awards – New Zealand Restoration Projects Gold
151 Cambridge Terrace Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards Commercial Office Property Award Merit
Adelaide Oval Redevelopment Australian Institute of Architects Chapter Awards (South Australia) Jack McConnell Award Public Architecture Winner
City of Adelaide Prize Winner
COLORBOND Prize Steel in Architecture Winner
Urban Design Commendation
Property Council of Australia Rider Levett Bucknall Innovation and Excellence Awards Best Tourism and Leisure Development Winner
Andrew Dick Project Management Institute (PMI) Awards Young Project Manager of the Year Award Winner
Ashley Stevens Infrastructure Sustainability Council of Australia Individual Leadership Award Shortlisted
Aurecon Mind Matters programme Australian Human Resources Institute (AHRI) Mental Health in the Workplace Winner
Aurecon for advancing infrastructure sustainability Infrastructure Sustainability Council of Australia Organisational Leadership in Infrastructure Sustainability Award Winner
Aurecon Māori cadet programme ‘Young at Heart’ Youth Employer Pledge Awards Māori and Pacifica Diversity Award Winner
Aurecon for leading sustainability practices CitySwitch National Awards NSW Signatory of the Year (over 2000 sqm) Winner
National Signatory of the Year Highly Commended
Aurecon for excellence in risk and decision analytics Institute of Risk Management South Africa Awards (IRMSA) Consulting Services in the Industry Specific Risk Initiative Winner
Aurecon World Architecture 100 Best Partner Service Engineer Top Five
Best Partner Structural Engineer Top Five
Aurecon Consult Australia Awards for Excellence Diversity Finalist
Brisbane City Hall Redevelopment Property Council of Australia Rider Levett Bucknall Innovation and Excellence Awards Best Heritage Development Winner
Brisbane Ferry Terminals Consult Australia Awards for Excellence Design Innovation Gold Award Winner (with Cox Architecture)
Camilla Gibbons Property Council New Zealand Meridian Energy Southern Excellence Awards Young Achiever of the Year Award Winner
Cape Critical Rivers Project Mail & Guardian Greening the Future Awards – South Africa Biodiversity Stewardship Award Winner
Carl Devereux Property Council New Zealand Meridian Energy Southern Excellence Awards Outstanding Leadership Award Winner
Clyde Quay Wharf Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards Rider Levett Bucknall Supreme Award Winner
Arrow International Multi-Unit Residential Property Award Winner
Diana Jimenez Gomez Consult Australia Awards for Excellence Female Champion of Change Finalist
Geoff du Toit Consulting Engineers South Africa (CESA) AON Engineering Excellence Awards Young Engineer of the Year Award Winner
Karina Swan National Association of Women in Construction (NAWIC) State Awards for Excellence – Australia Young Achiever Award – Victoria and Tasmania Winner
Katie Kandelaars National Association of Women in Construction (NAWIC) State Awards for Excellence – Australia Diversity and Inclusion – Victoria and Tasmania Commendation
Kewtown Community Residential Unit Refurbishment Project Govan Mbeki Awards Best Community Residential Units Winner
Kim Thomas National Association of Women in Construction (NAWIC) State Awards for Excellence – Australia Queensland University of Technology Crystal Award for Innovation Winner
Khartoum Place Stage II Illuminating Engineering Society of Australia and New Zealand New Zealand Lighting Design Awards Commendation
Royal Astronomical Society of New Zealand Dark Sky Award Highly Commended
Knox Church Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards Hawkins Heritage and Adaptive Reuses Property Award Excellence
ACENZ Innovate NZ: Awards of Excellence Merit
Liberty Place The Chicago Athenaeum Museum of Architecture and Design International Architecture Award – Most outstanding international architecture project Winner
Property Council of Australia Rider Levett Bucknall Innovation and Excellence Awards People’s Choice Award Winner
Margaret Court Arena Australian Institute of Architects Chapter Awards (Victoria) Public Architecture Award, Architecture, Alterations and Additions Winner
Melbourne School of Design Australian Institute of Architects Chapter Awards (Victoria) Marion Mahony Award Interior Architecture Winner
Architecture Award Educational Architecture Winner
Perth Arena Property Council of Australia Rider Levett Bucknall Innovation and Excellence Awards Best Public Building Winner
Preekstoel Water Treatment Works Construction World – Best Projects Awards Professional Services Overall winner
Rangi Ruru Girls' School Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards Coffey Education and Arts Property Award Excellence
Commercial Project Awards – New Zealand Education Projects Gold
River Torrens Riverbank Footbridge Australian Institute of Architects Chapter Awards (South Australia) City of Adelaide Prize Winner
Urban Design Commendation
Civil Contractors Federation Earth Awards – Australia 30M-75M projects for Excellence in Civil Construction Winner
Sonja de Klerk Women in Quality Awards PDCA Solutions Outstanding Individual Achievement in Quality Award Winner
Sidwawa Substation South African Innovation Awards MyWorld of Tomorrow Finalist
Tait Communications Headquarters Steel Construction New Zealand Awards NZD 1.5 Million to NZD 3 Million (steel cost) Winner
Te Pātaka Kōrero o Te Hau Kapua, Devonport Library Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards Education and Arts Property Award Excellence
Green Building Property Award Merit
The Wigan Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards Multi-Unit Residential Property Award Merit